ES finansų ministrai sutaria dėl bankų sąjunga

Europos Sąjungos (ES) finansų ministrai trečiadienį pagaliau pasiekė susitarimą dėl bankų sąjungos susitarimą, valstybės narės sutarė iki Briuselio didelius įgaliojimus rankose užkirsti kelią neatsakingam kreditoriai nebegali kelia grėsmę ekonomikos, sakė pareigūnai.

“Šiandien bankų sąjunga yra svarbi diena”, po 12 valandų trukusių derybų sakė ES vidaus rinką ir paslaugas atsakingas Komisijos narys Michelis Barnier.

“Mes esame sukurti revoliucinis pokytis bankų sistemą, kad mokesčių mokėtojai neturėtų padengti raupų krizės sąskaitas, o pabaiga masiškai finansinės pagalbos” operacijoms, sakė komisaras.

Jis pridūrė, kad jis rems “finansinį stabilumą”, todėl bankai iš naujo investuoti į “tikrąją ekonomiką”, siekiant skatinti ekonomikos augimą ir darbo vietų kūrimą.

Ministrai susitarė dėl vadinamosios bendros rezoliucijos mechanizmas (SPM), kuriame numatyta, kad neramus bankų likvidavimo, kol jie sugebėjo sukelti per daug vargo.

Jau buvo susitarta dėl naujos kredito stebėsenos tvarką, pagal Europos centrinio banko (ECB) iniciatyva.

Po antradienio susitarimas su Europos Parlamentu (EP) pritarė paskutinius elementus režimo – bendra indėlių garantijų sistema.

Naujoji sistema bus privaloma visoms euro zonos šalims, kurios nuo sausio 1, sujungtos Latvijoje. Kitos ES valstybės narės turėtų turėti galimybę savanoriškai įsijungusių.

Paskutinis kliūtis derybose buvo įstaigos problema, kuri bus pagrindinis žodis, kai sprendžiama dėl banko uždarymo. Pagrindiniai skirtumai šiuo klausimu buvo tarp Vokietijos ir Prancūzijos.

Atrodo, kad Berlynas pavyko gauti jo paties, paliekant sprendimą pagal nacionalinės vyriausybės, o Paryžius reikalavo, kad pagrindinis nustatymo šiuo klausimu į Europos Komisijos (EK).

Susitarime taip pat numatyta, kad bankai turės mokėti įmokas į specialų fondą, iš kurio bus nuskaitytas kredito uždarymo išlaidas, kėlimo į mokesčių mokėtojų pareiga.

Tačiau per šių išteklių laikotarpio gali nepakakti, todėl buvo reikalingos sunkių diskusijų rasti papildomų finansavimo šaltinių.

Ministrai susitarė, kad šios lėšos būtų sukaupta tiek iš nacionalinių biudžetų arba iš euro zonos stabilumo fondo (ESM).

Tikimasi, kad iki 2025 m SPM turi būti 55 mlrd, nors tai yra gana kuklus suma, atsižvelgiant į išteklius, kurie neseniai buvo būtina išsaugoti bankus.

Tikimasi, kad finansų ministras sutiko būti patvirtinti ES vadovai ketvirtadienį ir penktadienį viršūnių susitikimas.

Tada jis bus perkeltas į galutinio patvirtinimo Parlamentui, jei tikimasi, aštrių diskusijos.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *